Mandale Santea

Wyświetlanie mandale.jpgWyświetlanie mandale.jpgMandale, moje Dzieci Ciszy…

mandale_santea

Mandala to rodzaj artystycznej tradycji, sięgający swoimi korzeniami do kanonów i form sztuki Tybetańskiej.

Mandala to harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem kosmicznego nieba, cykliczności oraz nieskończoności wszechświata – natomiast kwadrat, przedstawia sferę wewnętrzną każdego człowieka. Ten układ znaczeń przypomina nam, że żyjemy na Ziemi, wirującej we wnętrzu Wszechświata. Mandala przypomina nam o nierozerwalnym związku, pomiędzy niebem, ziemią oraz człowiekiem, który łączy te aspekty w sobie.

Podstawowe figury mandali /koło i kwadrat/ łączy punkt centralny, który jest zarówno początkiem jak i końcem całego układu ponadczasowych znaczeń. Symbolicznie punkt centralny można rozumieć jako tę małą chwilę kontemplacji, refleksji oraz momentu zatrzymania się np. przed podjęciem ważnej, życiowej decyzji. Ta jedna mała jak punkt chwila zmienia nieraz wszystko… O tym mówi punkt centralny mandali – że warto zatrzymać się w pędzie życia, by odnaleźć w ciszy zapomniane marzenia, potrzeby, wartości i cele.

Można powiedzieć, że mandale są diagramami, czyli uproszczonymi reprezentacjami graficznymi pewnych pomysłów czy twórczych zamysłów autora. Każda mandala niesie ze sobą konkretne przesłanie, które zostało zawarte w artystycznej koncepcji jej twórcy. W tradycjach wschodu istniały różne rodzaje mandali – mandale oczyszczające, przynoszące zdrowie, wewnętrzny spokój i wzmacniające określone cechy lub poszczególne obszary ludzkiego życia.

Mandale inspirują mnie swoim pięknem, kolorem, fakturą i formą, ale też uczą, pokazując ważną zasadę, że każdy życiowy chaos można wyciszyć i zmienić w harmonijną formę. Kiedy tworzę mandale doświadczam spokoju oraz głębszego zrozumienia dla własnego losu i przyczyn wszystkich „życiowych zakrętów”.

Mandale są dziećmi ciszy, które przypominają o wielu sprawach, m.in. o tym, że… nie ma sytuacji bez wyjścia.

Zapraszam do wejścia w świat moich mandal,
tworzonych z potrzeby serca
ku pokrzepieniu serc
innych ludzi.

Jola Depko-Osiewicz

Santea.pl